Absces

 

Je ohraničený zánět v blízkosti žíly. Může být velký i několik centimentrů. Je to zarudlá tvrdá boule, která je naplněná hnisem. Místo je na pohmat teplé a působí velké bolesti. Absces se může vytvořit i mimo místo vpichu! Nejčastěji vzniká na končetinách. Pokročilé stádium bývá provázeno horečkou, zimnicí a zduřelými uzlinami.  

Proč vzniká? 

  • díky nečistotám v droze, 
     
  • používáním nesterilního (rozuměj špinavého, už použitého) injekčního nářadí a náčiní,
     
  • nedodržováním základních hygienických návyků.

Léčba:  na absces menšího rozsahu (boule je malá a bez hnisu) je možno použít mast Heparoid. V případě větších obtíží je možné užít Ketonal nebo Višňovského balzám. Tyto masti lze volně zakoupit v lékárně. Vtírají se i 3x denně na postižené místo, důležité je dbát na hygienu!

Na hodně pokročilé stádium už masti neplatí a pomůže jen chirurg (absces je potřeba rozříznout, odstranit hnis a přeléčit antibiotiky). Neváhej v případech, kdy je absces blízko kloubu, krku nebo třísel. Pokud tě bolí na prsou, máš zimnici a horečku. 

Co nedělat:  absces rozhodně nepropichuj, nemasíruj ani se ho nesnaž sám či s pomocí kamaráda vymačkávat! Může totiž prasknout i "dovnitř" a hrozí ti zanesení bakterií do krevního oběhu, následně k srdci, kde se může vytvořit endokarditida. Zároveň otrava krve a ta už člověka ohrožuje na životě! 

 

V případě podezření neváhej přijít do Kontaktního centra nebo se spoj se svým Teréňákem a ten Ti rád mast podá, poradí ti, či tě nasměruje k dobrému chirurgovi...

 

Absces v obrazech

 Absces-1.JPGAbsces-2.JPGAbsces-3.JPGAbsces-4.JPGAbsces-5.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj: www.edekontaminace.cz