Dluhy

Čím začít? 

Každý by měl v případě zadlužení především začít zjištěním komu dluží a kolik. Žádný spolehlivý centrální registr dluhů neexistuje! Člověk by si tedy měl především nejprve uvědomit, kde všude by mohl mít dluhy a příslušné instituce kontaktovat s dotazem na případnou výši dluhu.

Pozn. - již nařízené exekuce lze zjistit z Centrální evidence exekucí vedené Exekutorskou komorou. Rovněž lze informace o nařízených exekucích zjistit u okresního soudu v místě bydliště dlužníka, protože právě tento soud je příslušný k tomu, aby exekuce nařizoval.

Dále?

Pokud klient zmapuje svoji dluhovou situaci, měl by se pokusit vyjednat s věřiteli splátkové kalendáře, které ale musí odpovídat jeho možnostem. Pokud klient neplatí dohodnuté splátky, nemusí už druhou šanci od věřitele dostat. Vyplatí se zejména soustředit na dluhy, kde aktuálně hrozí jejich navýšení třeba z důvodu připravované žaloby nebo exekuce, případně, kde dluh narůstá o různé neúměrné smluvní pokuty nebo úroky.

Co je také důležité? 

Zajistit si také řádné přebírání pošty. Právě to, že si klienti poštu nepřebírají, je jedním z důvodů, proč se o dluzích dozvídají až při zahájení exekuce a nemohou pak už uplatnit různé námitky, např. promlčení dluhu. V takových případech dochází také ke zbytečnému navyšování dluhu o náklady spojené s exekucí. 

Zdroj: http://poradna.asociace.org/pravni-informace/dluhy-cim-zacit/

 

V této kategorii najdete informace k následujícím tématům:

  • exekuce,
  • osobní bankrot,
  • konsolidace.